Poradnik - praca i kariera

znalezionych: 68
Skoro tylko między dwojgiem ludzi dojdzie do porozumienia nie­werbalnego, znaczy to, że można, a nawet trzeba podjąć rozmo­wę. Wstępem do niej jest wypowiedź własna lub pytanie.
Rozmowa kwalifikacyjna dotyczy najczęściej siedmiu zagadnień: cech fizycznych, kwalifikacji, inteligencji, szczególnych zdolności, zainteresowań, cech charakteru oraz wymogów dodatkowych.
Jeśli zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną to znalazłeś się w połowie drogi do zdobycia upragnionej pracy. Druga połowę możesz przebyć trzymając się podstawowych zasad.
Oglądając kręcone z dużym rozmachem filmy kostiumowe, zauważyłeś na pewno, że panowie, którzy często występują w mundurze, przy pierwszym przypadkowym spotkaniu składają lekki ukłon, przypuszczalnie stukając też obcasami. Potem głośno i wyraźnie wymieniają swoje nazwisko oraz wszystkie możliwe stopnie bądź tytuły.
Gdy zostajesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj, by listownie lub telefonicznie skontaktować się z firmą i potwierdzić dzień, godzinę i miejsce spotkania. Następnie przygotuj się do rozmowy, powtarzając jeszcze raz ważne informacje dotyczące swojego życia zawodowego.
Najprościej pytania, z którymi możesz się spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej, możemy podzielić na pytania standardowe, pytania badające cechy osobowe oraz pytania trudne i niestosowne. Przedstawiamy najczęstsze w każdej z grup.
Rozmowa kwalifikacyjna przebiega na ogół według określonego scenariusza, w którym można przewidzieć rodzaj i kolejność pytań zadawanych przez pracodawcę i dlatego można się do niej dobrze przygotować.
Sposoby radzenia sobie ze stresem przed rozmową i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej w sprawie pracy są bardzo przydatne. Zaproszenie na rozmowę jest sygnałem, że jesteś kandydatem branym pod uwagę. Warto zdawać sobie z tego sprawę, to na wejściu punkt dla ciebie.
Rozmowa kwalifikacyjna nie jest jedyną formą sprawdzania Twoich umiejętności. Szereg firm, wzorem zachodnich korporacji, chcąc uzyskać jak najwięcej danych o swoim potencjalnym pracowniku stosuje różnorodne testy, które mają wskazać kandydata posiadającego jak optymalne zestawienie cech osobowych właściwych danemu rodzajowi pracy. Wynik testów psychologicznych czy testów umiejętności stanowi również dobre kryterium w sytuacji, kiedy o pracę stara się kilkudziesięciu czy nawet kilkuset kandydatów o zbliżonych kwalifikacjach i przeprowadzenie rozmów ze wszystkimi byłoby zbyt czasochłonne.
Trema to uczucie dobrze znane większości ludzi. Z pewnością każdy pamięta taką sytuację z własnego doświadczenia: oto przed nami wielka chwila, do której przygotowywaliśmy się długo i z zapałem. I nagle nadchodzi ten moment - trzeba stanąć przed tłumem ludzi, wejść na scenę, otworzyć drzwi czy podnieść słuchawkę telefonu. Proste czynności, a my czujemy, że mamy pustkę w głowie, nie potrafimy zrobić kroku i powiedzieć choćby jednego słowa....
Jednym z popularnych sposobów przetarcia sobie ścieżki kariery, zarówno w kraju, jak i za granicą, jest zdobycie międzynarodowych certyfikatów potwierdzających wiedzę i umiejętności w danej dziedzinie. Ich znaczenie będzie rosło – wchodzimy do Unii Europejskiej, a certyfikaty dla tamtejszych pracodawców są gwarancją, że zatrudniany pracownik posiada kwalifikacje na wysokim poziomie.
Kilka rad, jak pokonać stres w pracy oraz lepiej gospodarować czasem wolnym.
Praca 16 godzin na dobę to nie najlepszy pomysł. Ale trzymając się zasady „8 godzin i basta” też daleko nie zajedziemy. Są pracodawcy, którzy nigdy nie oczekują pracy po godzinach. Ale rzadko oferują interesujące zajęcie i równie interesujące pieniądze. Jak więc pogodzić karierę z życiem prywatnym?
Całe nasze życie to nieustanne komunikowanie. Swoimi słowami, gestami czy zachowaniami komunikujemy się ze światem. Najważniejszym aspektem komunikacyjnym jest sytuacja interpersonalna – czyli interakcja komunikacyjna przebiegająca pomiędzy dwoma osobami lub małą grupą osób.
Rozwój zawodowy jest procesem przebiegającym przez większość życia. U każdego rozpoczyna się w różnym wieku, jednak zawsze związany jest z rozwojem umiejętności, zdolności, wiedzy, oraz cech osobowości odnoszących się do pracy zawodowej.
Jeżeli zależy Ci na odniesieniu zawodowego sukcesu nie możesz pozwolić by życie toczyło swoim własnym rytmem. Musisz dokładnie rozplanować swoją karierę, w tym celu potrzebna Ci będzie dobra strategia rozwoju. Skończyły się czasy, gdy raz wykształcony w jakimś fachu człowiek wykonywał go przez całe życie. Dziś w okresie szybkich przemian technologicznych i cywilizacyjnych planowanie samorozwoju jest rzeczą niezbędną. Kto się nie rozwija ten stoi w miejscu.
Wszyscy mamy tyle samo czasu: 24 godziny na dobę, 168 godzin w tygodniu itd. Jednak niektórzy z nas częściej niż inni mówią „nie mam na to czasu”, „gdybym miał go więcej, to…”. Jak to jest, że jedni potrafią coś zrobić w jeden dzień a dla innych mało będzie całego tygodnia? Tajemnica tkwi w zarządzaniu czasem.
Wysłanie dobrego maila może rozwiązać wiele naszych spraw związanych ze studiami, pracą czy sfera prywatną. Warto więc zwrócić uwagę na to, co i jak piszemy.
Coraz więcej firm decyduje się na rekrutację pracowników poprzez stony www. Korzyści z takiego sposobu widzą pracodawcy, ale także młode osoby szukające pracę. W ten sposób przedsiębiorstwa oszczędzają nie tylko środki finansowe, ale przede wszystkim czas. W kilka tygodni, zamiast miesięcy, znajdują upragnionego pracownika.
Zarobki różnią się w zależności od pracy i pracodawcy.
Poprzednie
Następne
Polityka Prywatności