Skoro tylko między dwojgiem ludzi dojdzie do porozumienia niewerbalnego, znaczy to, że można, a nawet trzeba podjąć rozmowę. Wstępem do niej jest wypowiedź własna lub pytanie.
Właśnie dlatego zajmiemy się teraz technikami zadawania pytań oraz dwoma wielkimi tematami tabu dotyczącymi wypowiedzi własnych. Pojęcie techniki zadawania pytań pojawiło się tutaj nieprzypadkowo, chodzi bowiem właśnie o sposób, w jaki pytamy - nie róbmy tego tak po prostu, bez zastanowienia.
Dlaczego zadawanie pytań jest tak ważne? Przede wszystkim pytania stwarzają atmosferę odprężenia, za ich sprawą obie strony mogą uczestniczyć w rozmowie i są pobudzone do myślenia. Odpowiedzi dostarczają pytającemu ważnych lub zgoła niezbędnych informacji. O technikach mówimy dlatego, że chodzi nam o przedstawienie pytań świadomie formułowanych po to, by uzyskać stosowne odpowiedzi, by skierować rozmowę na określone tory, by ją ożywić lub podtrzymać.
Do nawiązania kontaktu z nieznajomym szczególnie przydatne są dwie formy pytań: pytanie typu otwartego, czyli takie, które „otwiera" naszego rozmówcę, umożliwiając mu dłuższą wypowiedź, i pytanie zamknięte, pozbawiające go tej możliwości.
Fragmenty z książki "Sztuka nawiązywania pierwszego kontaktu".
Autor: Ursula Degen.
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.