Skoro tylko między dwojgiem ludzi dojdzie do porozumienia niewerbalnego, znaczy to, że można, a nawet trzeba podjąć rozmowę. Wstępem do niej jest wypowiedź własna lub pytanie.
Rozmowa kwalifikacyjna dotyczy najczęściej siedmiu zagadnień: cech fizycznych, kwalifikacji, inteligencji, szczególnych zdolności, zainteresowań, cech charakteru oraz wymogów dodatkowych.
Jeśli zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną to znalazłeś się w połowie drogi do zdobycia upragnionej pracy. Druga połowę możesz przebyć trzymając się podstawowych zasad.
Oglądając kręcone z dużym rozmachem filmy kostiumowe, zauważyłeś na pewno, że panowie, którzy często występują w mundurze, przy pierwszym przypadkowym spotkaniu składają lekki ukłon, przypuszczalnie stukając też obcasami. Potem głośno i wyraźnie wymieniają swoje nazwisko oraz wszystkie możliwe stopnie bądź tytuły.
Gdy zostajesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj, by listownie lub telefonicznie skontaktować się z firmą i potwierdzić dzień, godzinę i miejsce spotkania. Następnie przygotuj się do rozmowy, powtarzając jeszcze raz ważne informacje dotyczące swojego życia zawodowego.
Najprościej pytania, z którymi możesz się spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej, możemy podzielić na pytania standardowe, pytania badające cechy osobowe oraz pytania trudne i niestosowne. Przedstawiamy najczęstsze w każdej z grup.
Rozmowa kwalifikacyjna przebiega na ogół według określonego scenariusza, w którym można przewidzieć rodzaj i kolejność pytań zadawanych przez pracodawcę i dlatego można się do niej dobrze przygotować.
Sposoby radzenia sobie ze stresem przed rozmową i w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej w sprawie pracy są bardzo przydatne. Zaproszenie na rozmowę jest sygnałem, że jesteś kandydatem branym pod uwagę. Warto zdawać sobie z tego sprawę, to na wejściu punkt dla ciebie.