Absolwenci finansów i rachunkowości mają wiele możliwości pracy w zawodzie. Sporo zależy od tego jakie mają predyspozycje i gdzie zaczynają karierę. Nie bez znaczenia są dodatkowe uprawnienia np. biegłego księgowego czy audytora.
Finanse i rachunkowość to kierunek, po którym stosunkowo łatwo odnaleźć się na rynku pracy. Ścieżka kariery zależy w dużym stopniu od zainteresowań, cech osobowości i specjalizacji.
Absolwenci finansów i rachunkowości zwykle pracują w bankach, biurach rachunkowych, urzędach skarbowych i działach księgowych różnych instytucji - w tym korporacji - mówi dr Tomasz Kopyściański, wykładowca WSB we Wrocławiu. Jednak możliwości zatrudnienia po takim kierunku są dużo szersze - dodaje dr Kopyściański.
Znakomita część absolwentów może zostać analitykiem finansowym, doradcą bankowym lub finansowym. W takich zawodach sprawdzą się osoby, które są komunikatywne, lubią kontakt z ludźmi i mają żyłkę handlowca.
Ścieżka kariery w branży finansowej zależy od wielu czynników m.in. specjalizacji, jaką wybiera się podczas studiów, pierwszych doświadczeń zawodowych i szkoleń.
Osoby, którą chcą się odnaleźć w branży finansowej powinny być skrupulatne, sumienne, dokładne i terminowe - mówi Magdalena Kuczyńska, doradca kariery WSB we Wrocławiu. W małych biurach rachunkowych będzie się liczyć wszechstronność i twarde umiejętności, a w dużych korporacjach specjalistyczna wiedza i biegła znajomość języka obcego - dodaje.
Dla wielu osób dużą szansą i możliwości wynikające z ustawy deregulacyjnej w zakresie prowadzenia biura rachunkowego będzie założenie własnego biura rachunkowego.
Z perspektywy rynku Dolnego Śląska Wrocław staje się bardzo poważnym centrum finansowym. Na rynku funkcjonują już tak duże podmioty jak np. Credit Suisse zatrudniające ponad 2 tysiące osób. Planowane jest dalsze zwiększenie zatrudnienia. Liczne centra usług wspólnych: m.in. Parker Hannifin czy Volvo są sygnałem świadczącym o rosnącym znaczeniu Wrocławia dla sektora usług finansowych. Jesienią tego roku planowane jest wejście na rynek dużego banku inwestycyjnego UBS, który planuje zatrudnić kilkaset osób - mówi dr Kopyściański, wykładowca WSB we Wrocławiu.
Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu uzyskała w tym roku uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych i ukończenie studiów podyplomowych na kierunku Audyt umożliwia zdobycie uprawnień do wykonywania zawodu audytora bez konieczności przystępowania do egzaminów państwowych. To duża szansa dla osób, które planują pracować w zawodzie audytora.