Ile można zarobić?
Zarobki różnią się w zależności od wykonywanej pracy i samego pracodawcy. Średnio wahają się w granicach 6-10 USD za godzinę. Czasami pracownik ma do wyboru niską stawkę np. 2,13 USD za godzinę + napiwki lub stałą stawkę 7 USD za godzinę. Dla wielu studentów pieniądze zarobione w czasie wakacji są na wagę złota, dlatego wielu z nich, oprócz pracy zapewnionej przez biuro, szuka dodatkowej, na własną rękę. - Duży zysk z wyjazdu to mit. Aby zarobić ponad koszty wyjazdu, trzeba najczęściej znaleźć drugą pracę, chyba, że się pracuje w kasynie, gdzie zarobki są najwyższe - mówi Dorota, która pracowała w drukarni i jako kelnerka w restauracji.
Nie daj się wpuścić w maliny
Przy wyjeździe, podobnie jak za kierownicą, należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. - O wszystko trzeba się dokładnie dopytywać i sprawdzać biuro - mówi Kasia. Koszty wyjazdu w przypadku każdego biura są inne, przed wyborem należy jednak dokładnie sprawdzić, co w koszty zostało wliczone.
Podstawowe koszty, które musi ponieść wyjeżdżający to:
- opłata organizacyjna (395-790 PLN),
- opłata programowa (1635-4800 PLN),
- bilet lotniczy (1600-2700 PLN),
- opłata za wizę (300-410 PLN).
Jak widać rozpiętości w cenach są duże. Należy pamiętać o tym, że często niska opłata programowa nie zawiera w sobie opłaty za wizę itd. Ostrożnym trzeba być także przy zakupie biletu lotniczego. - Najlepiej jest kupować bilet samemu - radzi Kasia, której biuro kupiło bilet na dwa dni przed wyjazdem. - Nie jest tajemnicą, że ceny biletów lotniczych rosną wraz ze zbliżającą się datą wylotu. Sama kupiłabym więc bilet dużo wcześniej - dodaje. Ubezpieczeniem zajmuje się biuro i jest ono zwykle zależne od warunków proponowanych przez pracodawcę.
Pozostałe koszty, z którymi należy się liczyć, i których powyższe opłaty nie zawierają to zakwaterowanie (150-400 USD miesięcznie), dojazd do miejsca pracy (ok. 35 USD miesięcznie) i wyżywienie (150-200 USD miesięcznie).
Odzyskać podatek
Wszystkim osobom, które legalnie pracowały na Zachodzie, i za które pracodawca odprowadzał zaliczki na podatek, przysługuje zwrot nadpłaty podatku. Większość biur organizujących wyjazdy do pracy za granicę współpracuje z firmami doradztwa podatkowego, które zajmują się odzyskiwaniem podatku. Wyszukiwarka firm zajmujących się podatkami znajduje się w serwisie
Zwrot podatku.
Opracowanie: Małgorzata Jaroszewicz