Płace w gospodarce rosną, ale nie u studentów

Dział: kariera - pracaikariera.pl

Coroczne badanie „Student w pracy” pokazuje jasno: większość osób studiujących na polskich uczelniach zarabia pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych netto. To tyle samo, co przed rokiem. Zmniejszyły się za to nierówności w wynagrodzeniach. Najwięcej dobrze opłacanych studentów jest w Szczecinie i Trójmieście. Najmniej zarabiają studenci w Krakowie i Poznaniu.

Szalejące ceny uderzają po kieszeni Polaków, bez względu na ich wiek. Nic dziwnego, że przeciętne wynagrodzenie w firmach urosło od zeszłego roku ponad 10 proc. Jednak u studentów, którzy także odczuwają skutki inflacji, ani drgnęło. Z badania przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu przez pracownię SW Research wynika, że cały czas co trzeci student zarabia pomiędzy dwa a trzy tysiące złotych miesięcznie. W 2021 r. było tak samo. Mniej więcej co piąty student (22 proc.) otrzymuje pensję w wysokości od trzech do czterech tysięcy złotych na rękę. Nieznacznie spadła liczba najgorzej zarabiających – 4 proc. studentów dostaje poniżej tysiąca złotych, a 15 proc. od tysiąca do dwóch tysięcy.

- Biorąc pod uwagę spadek liczby najmniej zarabiających studentów możemy przyjąć twierdzenie, że gospodarka wychodzi z kryzysu Jednak ciągle nie doszliśmy do poziomu z 2019 r., kiedy pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych netto wynagrodzenia otrzymywała blisko 1/3 pracujących studentów ­– mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, największego w Polsce niezależnego programu płatnych staży dla studentów i absolwentów organizowanego przez Polską Radę Biznesu, której jest wiceprezesem.

Najmniej w Krakowie, najwięcej w Szczecinie

Studentów zarabiających powyżej siedem tysięcy złotych miesięcznie na rękę można znaleźć w Warszawie, Łodzi, Szczecinie oraz Toruniu i Bydgoszczy. Nad morzem – w Trójmieście i Szczecinie – odnotowano także zarobki wśród studentów na poziomie pomiędzy sześć a siedem tysięcy złotych netto. Po drugiej stronie skali znajduje się Łódź – w niej aż 8 proc. studentów jest wynagradzana poniżej tysiąca złotych miesięcznie. To największy odsetek wśród badanych ośrodków miejskich. Prawie co trzeci student z Krakowa i Poznania zarabia poniżej dwóch tysięcy złotych netto. W Warszawie, która zazwyczaj jest liderem rankingów zarobków, najwięcej studentów (32 proc.) otrzymuje pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych.

Skromne marzenia

Wbrew pozorom, młodzi ludzie wcale nie marzą o kokosach. W skali ogólnopolskiej 23 proc. chciałoby zarabiać pomiędzy trzy a cztery tysiące złotych. Ale w Krakowie takiej pensji życzyłoby sobie prawie 40 proc. ankietowanych. 19 proc. studentek i studentów z Polski marzy o pensji między cztery a pięć tysięcy złotych. Najwięcej w Trójmieście – taki pogląd wyraża tam blisko co trzeci badany (27 proc.). Pomiędzy pięć a sześć tysięcy złotych miesięcznie na rękę chce zarabiać 16 proc. studentów z próby ogólnokrajowej. W tej grupie najwięcej jest osób z Wrocławia (29 proc.). Wynagrodzeniem powyżej dziesięć tysięcy złotych netto miesięcznie zainteresowanych jest 11 proc. studentów ze Szczecina. W skali kraju tylko 4 proc. jest aż tak ambitne.


Program Kariera – dobre zarobki, program i opieka

Na te potrzeby odpowiada Program Kariera organizowany przez Polską Radę Biznesu. Ponad 30 pracodawców przygotowało blisko 100 staży w całej Polsce w kilkunastu specjalizacjach. Wszyscy stażyści otrzymują wynagrodzenie w wysokości 3,5 tys. zł za miesiąc stażu, a niektórzy 4 tys. 5 tys. a nawet 6 tys. złotych. Kwoty te są znane z góry. Blisko co czwarty uczestnik kontynuuje współpracę z firmą po zakończeniu stażu.

Program Kariera to przede wszystkim szansa dla studentów i absolwentów zdobyć umiejętności praktyczne w najlepszych polskich firmach. Organizatorzy zachęcają, żeby każda z firm przygotowała dla uczestników indywidualny program, zapewniła opiekuna oraz organizowała dzień z prezesem, dzięki któremu można zobaczyć, jak wygląda zarządzanie strategiczne i zyskać szersze spojrzenie na daną branżę.

Aplikacje do Programu Kariera można składać za pośrednictwem strony programkariera.pl do 15 maja. CV są oceniane na bieżąco i niektóre firmy zamykają swoje rekrutacje wcześniej. Dlatego warto się pospieszyć i już wysłać swoje zgłoszenie.


data ostatniej modyfikacji: 2022-05-04 11:46:27
Komentarze
Polityka Prywatności