Wskazówki, jak zacząć karierę w stolicy Niemiec

Dział: kariera - pracaikariera.pl

Coraz więcej młodych ludzi już w trakcie studiów, jak i po ich zakończeniu interesuje się wyjazdem z Polski. Młodzi chcą poznawać świat, wszak granice Europy są otwarte, język angielski stał się powszechny, a kraje Zachodu kuszą walutą i wyższymi zarobkami. Szczególnie atrakcyjnym kierunkiem stał się w ostatnim czasie Berlin. Podpowiadamy więc, jak połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe poznając przy tym atrakcje tej europejskiej metropolii.

Niemcy to obecnie jedna za najstabilniejszych gospodarek starego kontynetu, która nieustannie się rozwija, poszukując wciąż nowych możliwości. To sprawia, iż za rozwojem nowych sektorów idzie zapotrzebowanie na specjalistów i młodych pracowników, także z innych krajów Europy. Berlin staje się prekursorem online marketingu, przemysłu internetowego i szeroko pojętych nowych technologii. Ciekawe doświadczenie zawodowe mogą zyskać tutaj zarówno studenci i absolwenci ścisłych kierunków, jak również humaniści i artyści. To co dodatkowo skłania do spróbowania swoich sił u naszych niemieckich sąsiadów, to również dosyć niskie, jak na Europę Zachodnią koszty życia oraz wielopłaszczyznowy obraz Berlina, niegdyś miasta podzielonego na dwa zupełnie różne światy, które dzisiaj płynnie się przenikają i wzajemnie uzupełniają.

PIERWSZA PRACA

Istnieje wiele rozwijających się firm, które zatrudniają studentów i absolwentów na kilkumiesięczne, płatne staże, dzięki czemu młodzi ludzie mogą zarobić pierwsze pieniadze, zmierzyć się z wymaganiami zagranicznego pracodawcy, poznać kulturę pracy oraz szlifować język. Startupy, czyli dosyć młode firmy, przeważnie z branży online marketingu, zatrudniają ludzi z całej Europy, w tym także z Polski, dając szansę na utrzymanie oraz zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. "Stażyści, którzy przychodzą do nas na staż, mają zróżnicowane obowiązki - tworzą teksty, rozbudowują istniejące na stronie internetowej kategorie, dbają o jakość serwisu. Ponadto, mają szansę sprawdzić się w zakresie marketingu, social media i PR-u. Staż u nas nie polega zatem na parzeniu kawy"- zapewnia Justyna Dolecińska, Country Manager Poland w Shopalike.pl (http://www.shopalike.pl/). Pierwsze kroki w międzynarodowym środowisku studenci i absolwenci z Polski mogą stawiać także w takich startupach, jak portal randkowy eDarling.pl (http://www.edarling.pl/). Jeżeli jednak młodych Polaków interesuje praca w obcym języku, można sprawdzać oferty na stronie Berlin Startup Jobs (http://berlinstartupjobs.com/). Warto pamiętać, iż praca w startupie, to także możliwość nawiązania kontaktów oraz współnego spędzania czasu i poznawania miasta. Przydatny może okazać się również kontakt do Polskiej Rady Socjalnej w Berlinie (http://www.polskarada.de/), która pomaga Polakom w rozmaitych sprawach urzędowych związanych z pracą oraz studiami.

Oferty stażowe publikowane są na bieżąco. Staże średnio trwają od 3 do 6 miesięcy, a zarobić można miesięcznie od 450 Euro brutto wzwyż. Każdy stażysta na zakończenie pracy dostaje również referencje, dzięki którym niepodważalnie wzbogaca swoje CV.


opublikowano: 2014-01-14
Komentarze
Ostatnie:
14.01.2014 21:16
Dodał(a): ~alicja
wszyscy jedziemy do Niemiec! ;)
14.01.2014 17:49
Dodał(a): ~maxim
Berlin to fajne miasto i ciekawe, że jest praca dla Polaków.
Polityka Prywatności