Zdobywanie doświadczenia na początku drogi zawodowej

Dział: kariera - pracaikariera.pl

Źródłem największej frustracji po ukończeniu studiów jest zazwyczaj poziom, jaki wyznaczają pracodawcy, kiedy chcesz rozpocząć pracę w swojej branży. Widzisz w ofercie zdanie "wymagane minimum 12 miesięcy doświadczenia" i myślisz sobie: "Hej, dopiero skończyłem studia, jak więc mam mieć dwanaście miesięcy doświadczenia, skoro nie chcecie dać mi nawet szansy, by je zdobyć?"

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele sposobów, by zdobyć doświadczenie. Wystarczy głównie to, by pokazać swój upór i to, że jest się ambitnym i chętnym do wrzucenia na głęboką wodę.

Jednym z tych sposobów jest rozpoczęcie pracy w postaci stażu w branży, w której chcesz pracować. Początkowo może wiązać się to z parzeniem kawy i innymi tego typu zadaniami – to nic! W końcu każdy zaczynał w podobny sposób.

Największym źródłem frustracji pracodawców są nowi pracownicy bądź stażyści, którzy sądzą, że są ponad tym wszystkim, że są lepsi i z łaską wykonują powierzone im pierwsze zadania. W większości przypadków, pracownicy z takim podejściem nie utrzymują się długo na swoim stanowisku. Rób więc wszystko, o co zostaniesz poproszony i rób to z myślą, że nabierasz cennego doświadczenia i rozwijasz swoją przyszłą karierę zawodową. Udowadniaj, że jesteś w stanie wykonać każde zadanie i każde rób z uśmiechem. Pokazuj, że nabierasz doświadczenia, po które z resztą tu przyszedłeś. Każde wykonane zadanie sprawi, że będziesz widocznie gotowy na kolejne wyzwania. Wszystko to jest warte zachodu.

Prawdopodobnie będziesz to wszystko robił za darmo lub będziesz dostawał niską pensję na miarę stażysty. Jeśli więc czytasz ten tekst, a jesteś jeszcze studentem – zacznij szukać stażu już teraz, w trakcie nauki, by po studiach być o wiele dalej niż Twoi rówieśnicy!

Poszukiwanie firm potrzebujących stażystów?

Pierwszym krokiem, który musisz podjąć szukając stażu, jest mały research na Twojej uczelni. Dowiedz się, czy mogą oni Ci coś zaoferować w temacie praktyk i stażu. Jeśli pomogą Ci, świetnie. Jeśli nie, nie poprzestawaj tylko na tym.

Kolejnym krokiem będzie Twój własny research. Pomyśl, jakie firmy działają w Twojej branży? Jacy są najlepsi pracodawcy? Pierwszorzędni i najbardziej znani pracodawcy zazwyczaj są otwarci na stażystów, od nich powinieneś więc zacząć.

Jeśli chodzi o większe firmy, zazwyczaj najlepiej zacząć od kontaktu z działami HR, które poinformują Cię, czy w ogóle mają program dla stażystów.

Kilka kroków by zorientować się, z kim trzeba się kontaktować:

1.   Odwiedź stronę internetową firmy i sprawdź, czy mają podany kontakt

2.   Zadzwoń do biura i spytaj o dział HR

3.   Sprawdź oferty pracy tej firmy na różnych stronach z ofertami i znajdź kontakt do nich

4.   Wyszukaj w Internecie poprzez wpisanie "HR" i nazwy firmy

Małe firmy lubią przyjmować stażystów na swój pokład, ale nie mają one z kolei wyspecjalizowanych, oddzielnych działów HR. W tym przypadku musisz więc kontaktować się z innymi działami.

Dla każdego początkowo takie szukanie stażu może wydać się nieco straszne. Związane jest to przecież z kontaktowaniem się z obcymi dla nas ludźmi i proszeniem ich o przyjęcie nas na stanowisko stażysty, uczenie nas i zajmowanie się nami. To normalne, każdy zaczynał praktycznie od zera. Co najzabawniejsze, że im większa średnia wieku panuje w składzie zespołu w firmie, tym mniej straszni i bardziej przystępni wydają się oni być.

Chcesz więc dodzwonić się do kogoś z firmy, wydaje Ci się to jednak dosyć stresujące i straszne. Można napisać maila, ale chcesz przecież wyróżnić się z tłumu, a to też nie jest łatwe zadanie. Napisanie odręcznie listu może coś zdziałać choćby z tego faktu, że nikt już praktycznie nie wysyła listów. Zastanów się więc, co chcesz osiągnąć i jaki jest Twój cel i nie bój się.

Kreatywność i element wyróżnienia się

Staraj się myśleć poza schematami, nie bądź nudny. Obecnie, social media pomogą Ci nie tylko znaleźć czy namierzyć pewne osoby, ale i utrzymywać z nimi kontakt. Linkedin jest bardzo pomocny jeśli chodzi o rozpoczęcie dialogu z potencjalnym pracodawcą, ale pomyśl też, jak możesz wykorzystać np. Facebooka czy Twittera by zrozumieć obecność danej firmy w branży i wyzwania, jakie mogą ją spotkać. Zdolność do takiej aktywności i wyróżnianie się postawi Cię wyżej od innych kandydatów.

Dobre podejście powinno być urzeczywistnieniem słów: "Właśnie skończyłem studia i szukam pracy. Państwa firma i możliwość pracy w niej byłoby moim marzeniem. Dowiedziałem się o niej z XYZ… Ponadto, słyszałem, że państwa obecne działania dla grupy docelowej X sprawią, że pojawi się szansa na rozwój Y. Dopiero zaczynam swoją przygodę w branży, nie mam więc doświadczenia, jestem jednak chętny by pomóc w jakikolwiek sposób, zależy mi jedynie na tym, aby uczyć się od najlepszych, czyli od Was."

Teraz musisz więc dopasować swoje podejście do tego, z kim rozmawiasz, ale najważniejsze abyś spróbował i zobaczył jak Ci idzie. Najgorsze co może Ci się przytrafić to odpowiedź "nie", albo to, że nie otrzymasz odpowiedzi. Jeśli jednak nie będziesz próbował, to odpowiedź zawsze będzie negatywna.


opublikowano: 2013-10-30
Komentarze
Ostatnie:
30.10.2013 18:09
Dodał(a): ~like08
Najłatwiejszym sposobem na zdobycie doświadczenia jest <a href="http://www.like08.pl/projektowanie-logo-wroclaw/">projektowanie logo </a>!
Polityka Prywatności