5 kroków, dzięki którym będziesz zmotywowany w pracy

Strona www: ch.jobbaloon.com
Dział: kariera - pracaikariera.pl

Zdobycie pracownika wydaje się niemalże, najtrudniejszym zadaniem przy wyborze kandydata. Zamieszczając informację w agregatorze pracy, musimy zadecydować, jakie powinien posiadać cechy osobowości.

Często osoby zaproszone na rekrutację ze znalezionej w internecie oferty pracy, zakładają maski, które trudno ściągnąć. Dlatego zazwyczaj po okresie próbnym, kiedy kandydat doświadczył już wielu zadań w firmie, następuje zniechęcenie, dotyczące głównie osób młodych, u progu kariery zawodowej.

Zamiast podejmować się kolejnej rekrutacji, warto zachęcić zdolnego, ale leniwego pracownika do działania. Dzięki temu może zostaniemy docenieni, za poświęcony czas. Damy szansę osobie, która swoje umiejętności umie wykorzystać, wtedy kiedy jest pod wpływem nieustannej motywacji.

Jak zatem sprawić by zadania w firmie były solidnie wykonywane? Jak motywować do efektywniejszego wykonywania powierzonych obowiązków?


5 sposobów na lepszego pracownika

Bez znaczenia, czy chodzi nam o osobę pełniącą funkcję dyrektora, specjalisty działu lub osoby dbającej o porządek w firmie. Musimy wymagać od każdego takiego samego zaangażowania w pracy. Zadania powinny być wykonywane dobrze. A pracownik powinien wiedzieć, że im lepiej wykona zadanie tym zwiększa się jego możliwość na dodatkową premię, podwyżkę a nawet awans w firmie.

Motywacja poprzez, obcinanie zarobków, krytyka nie zawsze idą w parze z osiągnięciem większych zarobków firmy, wręcz przeciwnie. Takie działanie sprowadza się do demotywacji, niechęci, presji, a nawet depresji przestraszonego pracownika.


Bądź wzorem

Wymagając od innych wymagaj również od siebie. Oczywiście, czołowe stanowisko, na którym pełnisz obowiązki, pozwala Tobie na liczne udogodnienia. Możesz sięgać po urlop kiedy chcesz, wychodzić o wczesnych porach. Niestety, nie stanowi to dobrego przykładu dla pracowników, którzy widząc szefa, opuszczającego wcześniej swoje stanowisko, sądzą, że wykazuje się lenistwem i brakiem odpowiedzialności. Skoro chcesz  traktować wszystkich na równi, to i Ty powinieneś stosować się do ustalonych wcześniej reguł. Zatem, jeśli firma działa od godziny 8 rano, przyjdź punktualnie i daj dobry przykład spóźnialskim. W ramach motywacji pokaż, że swoją część obowiązków już wykonałeś i czekasz na resztę, która jest niezbędna do realizacji dalszego planu.


Rozmawiaj

Znudzony, flegmatyczny pracownik, prawdopodobnie wyraża niezadowolenie związane ze sprawami zawodowymi lub rodzinnymi. Warto stać się w tym momencie, dobrym mentorem, który nie tylko wyjaśni sytuację, lecz zainteresuje się stanem psychicznym podwładnego. W prosty sposób zapoznasz się z życiem ludzi w firmie, zyskasz miano dobrego przyjaciela. Może kilka dni wolnego rozwiąże brak motywacji? Jeśli to poważniejszy problem, warto, zasięgnąć rady specjalisty, organizując wizytę u lekarza, aby udzielił mu odpowiedniej pomocy. Choć, depresja w pracy uważana jest za przejaw lenistwa, może prowadzić do poważnych zaburzeń. Chcąc mieć czyste sumienie, ale i szczere chęci zamiast traktować podwładnego jak maszynę, okażmy mu trochę serca. Motywując i ratując osobę z problemów masz pewność, że staranne wykonywanie obowiązków w pracy wróci z podwojoną siłą.


Podwyżka, premia

Nie możesz pracowników traktować na równi, warto więc zastanowić się nad prowizyjnym systemem wynagrodzeń. Każdy kto robi ponadprogramowo pewien ciąg zadań, jest pracownikiem godnym nagrodzenia, nie tylko słowem, ale i  wynagrodzeniem pieniężnym. Finanse są niezwykle ważne w czasach, kiedy zarobki są stosunkowo niskie. Dzięki dodatkowym funduszom, pomożesz spełnić marzenia pracownika, który w pełni zasługuje na nasze uznanie.


Konkursy, nagrody, szkolenia

Dla zdrowej rywalizacji, możesz od czasu do czasu organizować konkursy motywujące pracowników do działania. Nagrodą nie musi być zasilenie portfela, ale wyjazd, weekend dla całej rodziny. Coś co pozwoli na miły odpoczynek i regenerację umysłu. Choć pracodawcy, obecnie sądzą, że samotni ludzie potrafią włożyć więcej wysiłku w wykonywane zadania, jest to stereotypowe i błędne myślenie. To właśnie życie w rodzinie, powoduje, że praca jest ucieczką, rodzajem rozrywki i powoduje większą aktywność w pracy, dlatego warto dopingować podwładnych, którzy mają dziec,i rodziny.

Wszelkie szkolenia służbowe, wiążą się z dwu, trzy dniowymi wyjazdami, gdzie samotne osoby odbierają to jako możliwość skoku w bok. Zatrudniając więc ludzi, tworzących społeczności, zapobiegamy zbędnym romansom. Powinniśmy umożliwić też pracownikowi możliwość wyjazdu służbowego wraz z drugą połówką, lub organizacji szkolenia, w rodzimym mieście.


Chwal, mów, pisz


Nie ma nic bardziej motywującego, niż publiczna nagroda słowna. Ten sposób, pomaga w lepszej samoocenie podwładnego. A w oczach innych rośnie jego prestiż i uznanie. Koledzy z pracy będą, bardziej podporządkowani chwalonej osobie. Warto, przynajmniej raz na jakiś czas organizować spotkania, na których będzie można komentować na głos osiągnięcia w firmie, nie chodzi tu absolutnie o krytykę złych działań, bo te powinniśmy poruszać bez świadków - prywatnie. Osoba publicznie skrytykowana, narażona jest na ośmieszenie, przez co jej samoocena momentalnie spada.


Kierując się powyższymi wskazówkami, możemy być spokojni o los naszego przedsiębiorstwa, które budowane przez pozytywnie nastawionych do działania pracowników zyska popularność, prestiż i uznanie za prowadzenie miejsca, które scala, pomaga, ale i pozwala na sukces finansowy!

dodane przez robertk


ostatnia zmiana: 2013-08-20
Komentarze
Polityka Prywatności