Zostały opublikowane wyniki z Badania Losów Absolwentów. Badanie zostało przeprowadzone przez Biuro Karier Politechniki Warszawskiej na początku 2013 roku. Ostatnie pytanie ankiety dotyczyło ogólnego poczucia zadowolenia, szczęścia badanych absolwentów Uczelni. Zdecydowana większość z nich, bo 89% odpowiedziała, że TAK, jest szczęśliwa:)
Celem badania było poznanie opinii absolwentów Uczelni na temat ukończonych studiów oraz uzyskanie informacji na temat ich aktualnej sytuacji na rynku pracy. Przedmiotem badania były: oferta edukacyjna Politechniki Warszawskiej oraz ścieżka edukacyjna i zawodowa absolwentów Uczelni.
75% badanych absolwentów Politechniki Warszawskiej twierdzi, że gdyby miało podjąć jeszcze raz decyzję o wyborze ścieżki edukacyjnej to ponownie wybrałoby tę samą uczelnię. Pozytywnie oceniane są kwalifikacje kadry naukowo-dydaktycznej, wyposażenie sal i laboratoriów, a atmosfera studiowania określana jest jako przyjazna.
Zdecydowana większość absolwentów (89%) zgadza się ze stwierdzeniem, że Politechnika Warszawska to uczelnia, która zapewnia dostęp do Kół Naukowych i Stowarzyszeń. Respondenci zgadzają się również z tym, że PW to uczelnia z tradycjami (86%) oraz że cieszy się prestiżem wśród pracodawców (83,5%).
Absolwenci Politechniki Warszawskiej bardzo szybko po ukończeniu studiów znajdowali zatrudnienie. Połowa (51%) przebadanych szukała pracy krócej niż miesiąc. Spora grupa (58%) uważa, że fakt bycia absolwentem Politechniki Warszawskiej w bardzo dużym lub dużym stopniu pozytywnie wpływa na szanse na rynku pracy.
Jak wykazało badanie, podejmowanie pracy podczas studiów wpływa pozytywnie na szanse znalezienia zatrudnienia po ukończeniu uczelni. Respondenci, którzy pracowali podczas studiów, obecnie posiadają pracę częściej niż osoby, które podczas studiów nie pracowały. Najlepiej w tym zestawieniu prezentują się osoby, które prowadzą własną firmę. Aż 90% z nich pracowało także podczas studiów.
Podczas badania absolwenci określali również stopień rozwinięcia swoich kompetencji przydatnych na rynku pracy. Najwięcej osób stwierdziło, że w najwyższym stopniu posiada rozwiniętą umiejętność analitycznego myślenia (74,4%) i umiejętność przyswajania wiedzy (55,5%). Kompetencje, które wymagają rozwinięcia u respondentów to głównie kompetencje miękkie: osobiste (np. umiejętność radzenia sobie ze stresem czy zarządzania sobą w czasie), oraz interpersonalne (np. umiejętność planowania i zarządzania projektami czy umiejętność zarządzania zespołem).
Prezentacja wyników badania