Kariera, jak z filmu?

student - kariera
Dział: kariera - pracaikariera.pl

Oglądając film „Firma” z Tomem Cruisem w roli głównej można tylko pomarzyć o takiej karierze, jaką zagwarantowały głównemu bohaterowi studia. Absolwent wydziału prawa Mitch McDeere nie musiał długo szukać pracy, ponieważ to pracodawcy zgłaszali się do niego. Prześcigając się wysokości pensji, oferując domy, samochody służbowe, starają się za wszelką cenę zwerbować zdolnego absolwenta. Brzmi, jak bajka; niestety powyższy scenariusz nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Lipiec, jest miesiącem, gdy wielu studentów opuszcza mury uczelni i z dyplomem magistra wyrusza na podbój rynku pracy. Są firmy, które czekają na absolwentów z otwartymi rękami, ale  wielu spotka rozczarowanie. Perspektywa znalezienia wymarzonej posady szybko się oddala a rywalizacja bywa przytłaczająca. Umiejętność odnalezienia się na rynku pracy jest wyjątkowo trudna ze względu na fakt, że absolwenci nie są przygotowani na to, co ich czeka.

Wiedza to nie wszystko

Pomimo świetnych wyników na dyplomie i ogromnej wiedzy, jaką powinieneś posiadać po ukończeniu studiów, nie możesz znaleźć pracy. Każda uczelnia obiecuje, że z ich dyplomem znajdziesz posadę marzeń, jednak nie od dziś wiadomo, że dyplom to nie wszystko. Podstawowym problemem w Polskim systemie kształcenia jest brak zajęć praktycznych. Mimo, że wiele się mówi na temat „ułomności” Polskiego systemu edukacji to w dalszym ciągu niewiele się zmieniło na państwowych uczelniach. Natomiast uczelnie prywatne szybko wyciągnęły wnioski zapraszając ma wykłady praktyków i prowadząc zajęcia w formie warsztatów. Przy wyborze studiów warto kierować się nie tylko prestiżem danej uczelni, ale należy zwrócić uwagę na pełną ofertę zajęć.

Jakie ma Pan doświadczenie?

Co może odpowiedzieć na to pytanie student, który dopiero, co zdobył dyplom. Nie trzeba dodawać, że brak jakiegokolwiek doświadczenia często dyskwalifikuje kandydata już na starcie. Wielu absolwentów twierdzi, że jedynym obowiązkiem studenta jest nauka i poszerzanie kręgu znajomych, jednak okres studiów daje ogromne możliwości zdobycia doświadczenia. Staże wakacyjne, praktyki, szkolenia, warsztaty to tylko niektóre z możliwości. Warto się nimi zainteresować, aby na pytanie, „Czym się Pan zajmował na studiach? Nie trzeba było odpowiedzieć: - Uczyłem się!

Wielkie zaskoczenie

Proces rekrutacyjny z pewnością nie jest niczym przyjemnym. Problemem współczesnego absolwenta jest brak przygotowania do rozmowy. Młodzi ludzie nie do końca są świadomi, czego oczekuje się od nich, dlatego zwykle kilka pierwszych rozmów kończy się porażką. Brak odpowiedniego ubioru i znajomości savoir-vivre, nieprzygotowanie do rozmowy to tylko niektóre z gaf popełnianych przez młodych aplikantów. Poza wiedzą czerpaną z Internetu, studia rzadko uczą sposobu zachowania, czy zasad prawidłowego odpowiadania na pytania. Metody rekrutacji ulegają ciągłym modyfikacjom, dlatego przed udaniem się na rozmowę warto prześledzić bieżące trendy wśród metod rekrutacyjnych, aby być lepiej przygotowanym.

Jeszcze nie jest za późno

Nie warto się załamywać, bo jeszcze wiele możesz zdziałać. Jeśli Twoje cv jest puste, zainteresuj się praktykami, stażami, których jest całe mnóstwo. Pracodawcy chwalą sobie chęć podnoszenia kwalifikacji wśród kandydatów, dlatego pomyśl, jakie dodatkowe szkolenia, czy kursy wzmocniłyby Twoja pozycję na rynku pracy. Portale, jak np. www.akademiaparp.gov.pl oferują szkolenia dofinansowywane z Unii Europejskiej. Jeśli Twoje CV zainteresuje przyszłego pracodawcę to warto przygotować się przed taką rozmową. Internet pełen jest porad; odwiedź takie strony, jak www.pracuj.pl, czy www.kariera.pl i zapoznaj się z radami i sposobami radzenia sobie na rozmowach kwalifikacyjnych. Zaskoczeniem dla Ciebie mogą być również testy rekrutacyjne, które są obecnie bardzo popularną formą sprawdzania kompetencji pracownika. Odwiedź takie strony, jak www.tests4job.pl lub www.testyrekrutacyjne.com.pl gdzie uzyskasz wskazówki, jak przygotować się do tego typu testów i będziesz miał okazję się sprawdzić. Najważniejsze jest abyś działał; pracodawca nie pochwala bierności.


opublikowano: 2013-07-11
Komentarze
Polityka Prywatności