Staż podczas wakacji

studentka - staż
Dział: kariera - pracaikariera.pl

Większość pracodawców oczekuje od studentów, że po skończeniu studiów będą mogli pochwalić się nie tylko zdobytą wiedzą teoretyczną, ale również pierwszymi doświadczeniami zawodowymi. Podczas roku akademickiego trudno wygospodarować więcej czasu na podjęcie pierwszej pracy. Dlatego wielu studentów decyduje się na odbycie praktyk lub stażu podczas wakacji.

Studenci, którzy po zakończeniu nauki chcą łatwiej znaleźć ciekawą pracę, nie mogą sobie pozwolić na wakacyjne lenistwo. Ten czas warto wykorzystać na odbycie stażu lub praktyki bądź zaangażowanie się w wolontariat. To dobry sposób na wzbogacenie CV i zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku pracy.

Staż, praktyka, wolontariat?

Podczas letnich urlopów wiele firm szuka praktykantów i stażystów, a nawet uruchamia specjalne programy kierowane do studentów lub absolwentów. – To szansa na zdobycie praktycznych umiejętności, a dodatkowo także na zapoznanie się ze specyfiką pracy na danym stanowisku czy w określonej branży. Student może poznać od wewnątrz strukturę organizacyjną danej firmy i zadania pełnione w niej przez poszczególnych pracowników. Weryfikuje w ten sposób swoje wyobrażenia i przekonuje się, czy takie zajęcie mu odpowiada – mówi Luiza Kalupa z Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w Poznaniu. Staż może być także przepustką do dalszej kariery – niektóre firmy traktują go bowiem jako sposób na wstępną selekcję kandydatów i wyłowienie talentów.

Jeśli chcemy zdobywać doświadczenie bez konieczności rezygnowania z podróży, dobrym pomysłem może być wolontariat zagraniczny, realizowany na przykład przez organizacje studenckie. To okazja, by szlifować znajomość języka obcego, a także podszkolić się w takich kwestiach, jak chociażby praca w grupie czy sztuka prezentacji. Wolontariusze są angażowani na przykład we współpracę z organizacjami pozarządowymi, uczestniczą też w różnego rodzaju projektach z zakresu edukacji, ochrony środowiska czy praw człowieka. Choć sam wolontariat zwykle jest bezpłatny, to w większości przypadków uczestnikom zapewnia się zakwaterowanie i wyżywienie albo wypłaca się kieszonkowe, które pozwala utrzymać się na miejscu.

Gdzie i jak szukać?

W ramach poszukiwań ofert, które umożliwią zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych, warto zwrócić się o pomoc do uczelni. W większości wyższych szkół funkcjonują tak zwane biura karier, w których można zapoznać się z aktualnymi ofertami praktyk, staży, pracy czy szkoleń. Doradcy w biurach karier często pomagają także w stworzeniu CV i listy motywacyjnego oraz udzielają porad na temat tego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. – Chcemy ułatwić naszym absolwentom start zawodowy, dlatego na przykład studentom dietetyki oferujemy możliwość odbycia praktyk zawodowych w różnego rodzaju placówkach – poradniach dietetycznych, szpitalach, żłobkach, domach pomocy społecznej czy zakładach technologicznych produkujących żywność. Dzięki temu są dużo lepiej przygotowani do wkroczenia na rynek pracy – mówi Luiza Kalupa z WSEIiI. – W tym celu zawarliśmy stosowne porozumienia z instytucjami i organizacjami, które chętnie umożliwiają naszym studentom zdobywanie doświadczenia zawodowego – dodaje.

Szukając ofert praktyk lub staży warto też przejrzeć portale rekrutacyjne. Dobrym pomysłem jest także udział w targach pracy i kariery – to okazja do bezpośredniego kontaktu z firmami i uzyskania informacji na temat przebiegu procesu rekrutacyjnego oraz oczekiwań potencjalnych pracodawców. Można też rozważyć zgłoszenie się do urzędu pracy, agencji doradztwa personalnego lub pośrednictwa pracy. Warto także poinformować o poszukiwaniach rodzinę i znajomych – może słyszeli o prowadzonej rekrutacji.

Źródło: LTM COMUNICATIONS


opublikowano: 2013-07-02
Komentarze
Polityka Prywatności