Finał konkursu ABB IT Challenge 2013 rozstrzygnięty.
Jesteś świadkiem niszczenia przystanku autobusowego; wyjmujesz telefon komórkowy, robisz zdjęcie i za pomocą kilku ruchów zgłaszasz akt wandalizmu do odpowiednich służb. To nie fabuła filmu science-fiction, a pomysł zespołu Smart Gang z Politechniki Rzeszowskiej – zwycięzców tegorocznej edycji konkursu ABB IT Challenge.
W ramach konkursu studenci polskich uczelni mieli okazję tworzyć i rozwijać projekty mające wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego w swoim mieście. Musieli w nich wykorzystać technologie informatyczne, a ich pomysły i realizacje oceniane były przez pracowników Centrum Systemów Informatycznych ABB. W finale, który odbył się 5 czerwca 2013 roku w Krakowie, cztery drużyny zmierzyły się w walce o nagrodę główną – 25.000 złotych oraz o kolejne nagrody o łącznej wartości 20.000 złotych.
Do udziału w konkursie zgłosiły drużyny z 14 uczelni w Polsce. „Cieszymy się, że tylu studentów wzięło udział w konkursie. Pokazuje to, że już na etapie studiów myślą o swojej przyszłości zawodowej, ale także, że stan środowiska naturalnego nie jest im obojętny. Formuła konkursu, oprócz tego, że dotykała jednego z ważniejszych aspektów naszego życia, pozwoliła też sprawdzić umiejętności studentów w zakresie programowania i dała im szansę na sprawdzenie się w pracy zespołowej” – wyjaśnił Dyrektor Centrum Systemów Informatycznych ABB, Piotr Ciechanowski.
Oprócz zwycięskiego pomysłu, studenci zaprezentowali takie projekty, jak: badanie jakości powietrza za pomocą czujnika umieszczonego na wielośmigłowcu, system niwelujący przyczyny zanieczyszczenia świetlnego miast, czy aplikację promującą ekologiczny tryb życia. Jury wybierając zwycięski zespół brało pod uwagę poziom merytoryczny prezentowanego projektu, poziom jego zaawansowania, ale także możliwość wprowadzenia przedstawionego rozwiązania w życie miasta.
Studenci bardzo pozytywnie ocenili konkurs. Norbert Pisz, kapitan zwycięskiego zespołu Smart Gang, wspólnie z kolegami podjął decyzję o przeznaczeniu wygranej na sfinansowanie sprzętu niezbędnego do rozwijania swoich kolejnych pomysłów: „Technologie – to jest nasze hobby, tym się zajmujemy.
Warto jest działać poza uczelnią, nie bać się, ponieważ udział w takim konkursie nie jest tak trudny jak się niektórym wydaje– wystarczą chęci. Dzięki takiemu podejściu można poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach, a także wyróżnić się spośród innych studentów w momencie otrzymywania dyplomu ukończenia studiów.”Firma potwierdza, że planuje kolejne edycje konkursu. Piotr Ciechanowski ocenia: „Jesteśmy zadowoleni z przebiegu konkursu i poziomu prac, które zostały zgłoszone. Chcemy dawać studentom możliwość samorealizacji, dlatego przewidujemy kolejną edycję wiosną przyszłego roku. Mamy już pomysł na temat przewodni konkursu, ale nie będę jeszcze zdradzał szczegółów.”
Więcej informacji o konkursie na stronie: http://www.abb.pl/ITChallenge.
dodane przez mjcc