Nabór do trzeciej edycji programu TOP 500 Innovators Science – Management – Commercialization

students 339 - nabór do trzeciej edycji programu TOP 500
Dział: kariera - pracaikariera.pl

160 kolejnych młodych naukowców niebawem będzie uczyło się zasad komercjalizacji wyników badań od największych, światowych liderów innowacji. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłasza nabór do III już edycji programu stażowo-szkoleniowego „Top 500 Innovators Science – Management – Commercialization”.

W ubiegłym roku w ramach rządowego programu Top 500 przedsiębiorczości na jednych z najlepszych uczelni na świecie – Stanford University i University of California, Berkeley – uczyło się 80 młodych naukowców i pracowników centrów transferu technologii. Ich pobyt obejmował nie tylko dwumiesięczne staże na uczelniach, ale także spotkania z praktykami pracującymi nad innowacyjnymi projektami w takich firmach jak: Intel, Cisco, Genentech, Fairchild, ExponentGoogle, NASA, Aruba Networks i SLAC. W trakcie warsztatów, seminariów i wykładów prowadzonych przez światowej klasy ekspertów z doświadczeniem w sektorach nauki i biznesu uczestnicy programu poznawali zasady myślenia projektowego, ewaluacji technologii, kultury prototypowania, własności intelektualnej, pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego i komercjalizacji wyników badań.

–  Dzięki uczestnictwu w programie młodzi, zdolni naukowcy mają szansę nie tylko na rozwój i realizację własnych innowacyjnych projektów, ale przede wszystkim na wniesienie nowej jakości do polskiej nauki. Inspiruą i, w oparciu o zdobyte w najlepszych światowych uczelniach doświadczenia, pokazują innym jak można skutecznie łączyć świat nauki i biznesu – podkreśla prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na efekty realizacji programu nie trzeba było długo czekać. W marcu 2012 roku ruszyła inicjatywa Boomerang,  czyli seria ogólnopolskich spotkań z ludĽmi nauki i biznesu  transmitowanych online. 16 stycznia br. absolwenci dotychczasowych edycji powołali Stowarzyszenie TOP 500 Innovators, którego działalność będzie obejmowała promocję postaw innowacyjnych, przedsiębiorczości akademickiej, propagowanie idei współpracy nauki i biznesu oraz komercjalizacji badań naukowych.

Część uczestników programu z powodzeniem rozwija już swoje start-upy oraz spółki typu spin-out. Na Uniwersytecie Śląskim działa spin-out n lab,  którego celem jest komercjalizacja działalności laboratorium m.in. poprzez świadczenie usług mikrotomograficznych. Zajmująca się opracowywaniem ułatwiających poszukiwanie złóż systemów informatycznych GIS-Media z Torunia sprzedaje już swoje rozwiązania klientom z zagranicy. W Poznaniu projektami związanymi z tworzeniem oprogramowania bioinformatycznego i analizą danych biologicznych zajmuje się start-up Vita in Silica, a we Wrocławiu BizGate Aviation komercjalizuje innowacyjne rozwiązania dla lotnictwa. Innowacyjne projekty absolwentów Top 500 realizowane są w całej Polsce, m.in. w Krakowie, Łodzi, Toruniu i Oleśnicy.

O swoich doświadczeniach, działaniach, pomysłach, i sukcesach uczestnicy programu informują m.in. na blogach i na stronie internetowej programu: www.top500innovators.org.

W ramach III edycji Top 500 w dwumiesięcznym programie stażowo-szkoleniowym w najlepszych światowych uczelniach wiosną oraz zimą tego roku udział weĽmie 160. uczestników programu.

Chętni do uczestnictwa w programie dokumenty aplikacyjne mogą przesyłać do 5 lutego.


Wyniki rekrutacji zostaną opublikowane na początku marca.

źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

opublikowano: 2013-01-21
Komentarze
Polityka Prywatności