Rozpoczął się pierwszy etap Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. Wydarzenia dla pasjonujących się nauką uczniów i studentów, a także wspierających ich innowacyjnych firm, inwestujących w przyszłość polskiej nauki.
Do 30 grudnia 2012 r. trwa rekrutacja projektów do drugiej edycji Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. Finał festiwalu, którego ideą jest stworzenie przestrzeni do spotkań i współpracy utalentowanych uczniów i studentów o międzynarodowych aspiracjach naukowych z przedstawicielami biznesu, odbędzie się w kwietniu 2013 roku w Centrum Nauki Experyment w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Autorzy najlepszych projektów naukowych będą reprezentować Polskę na największych międzynarodowych konkursach dla młodych naukowców.
Spośród przysłanych do końca roku projektów z nauk ścisłych, technicznych, przyrodniczych, ekonomicznych oraz społecznych, przygotowanych
przez uczniów i studentów, jury wyłoni uczestników 5 finałów Regionalnych
E(x)plory, tzw. RE(x)-ów. Ocenione tam najwyżej prace wezmą udział w kolejnym
etapie konkursu – trzydniowym Finale Festiwalu E(x)plory w Gdyni.
Podczas finału wyłoniona zostanie reprezentacja naszego kraju na największe międzynarodowe konkursy naukowe dla młodzieży w wieku 14-20 lat, takie jak:
Festiwal E(x)plory to jednak nie tylko konkurs dla młodych naukowców. To także platforma współpracy dla świata nauki i biznesu. Firmy, które włączą się w projekt E(x)plory, będą mogły zaprezentować szerokiej publiczności swoje projekty i innowacyjne rozwiązania podczas Targów naukowo - technologicznych, organizowanych w trakcie finału w Gdyni. Dodatkowo otrzymają możliwość nawiązania współpracy z młodymi naukowcami, oferując najzdolniejszym z nich staże w swoich działach R&D.
Projekty do konkursu w ramach festiwalu E(x)plory można zgłaszać poprzez platformę internetową http://www.hitechplant.com.
Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie www.explory.pl.
Festiwal Młodych Naukowców E(x)plory to:
- konkurs młodych naukowców;
-targi naukowo-technologiczne dla 30 najbardziej innowacyjnych
firm, które swój sukces opierają na działach badawczo-rozwojowych;
-panele dyskusyjne
poświęcone popularyzacji nauki i wykorzystaniu jej osiągnięć
-z udziałem przedstawicieli biznesu, środowisk naukowych, dziennikarzy i
przedstawicieli władz lokalnych;
-warsztaty metodologiczne
dla uczniów zainteresowanych prowadzeniem własnych badań naukowych;
-warsztaty dydaktyczne
dla nauczycieli z tworzenia interdyscyplinarnych zajęć za pomocą platformy
ITAO (www.itao.edu.pl);
-otwarta sesja
plakatowa, podczas której projekty uczestników Festiwalu są dostępne dla
publiczności;
-wydarzenia około festiwalowe – laboratoria, gra kreatywna.