Bierzesz udział w rekrutacji do policji? Sprawdź kluczowe informacje!

Dział: kariera - pracaikariera.pl

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie pracą w służbach mundurowych. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2011 r. do pierwszego etapu rekrutacji zakwalifikowano ponad 51 tys. osób. W poprzednich latach było tylko 30 tys. kandydatów rocznie. Do końca 2012 roku w szeregi policji ma wstąpić ponad 5 tys. nowych funkcjonariuszy. Jak przygotować się do procesu rekrutacji, by mieć pewność, że duża konkurencja nie będzie stanowiła problemu?

Planowane zmiany dotyczące wieku emerytalnego służb mundurowych w wielu przypadkach zaowocowały wcześniejszym przejściem na emeryturę. Zwolnienie dużej liczby miejsc dla nowych kandydatów to idealny moment, aby wziąć udział w rekrutacji. Na wolne wakaty mogą liczyć nie tylko osoby zainteresowane wyłącznie interwencjami, ale również pracą biurową. Służby mundurowe posiadają ogromne zaplecze cywilnych pracowników bez których policja nie byłaby w stanie funkcjonować, oferują stabilne zatrudnienie w takich działach, jak administracja, logistyka czy zarządzanie.

Jak zdobyć niezbędne kwalifikacje?

Kandydaci do pracy w policji oraz policjanci starający się podnieść swoje kwalifikacje powinni zdecydować się na studia, które pozwolą im na zdobycie odpowiednich umiejętności. Powstają szkoły wyższe mające w swojej ofercie specjalności obejmujące zagadnienia niezbędne do pracy w służbach mundurowych. Na jaki dokładnie kierunek powinni zdecydować się kandydaci, chcąc ubiegać się o takie stanowisko?

Szeroką wiedzę oraz praktykę potrzebne do pracy w prewencji zapewnić mogą studia na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne. W czasie nauki słuchacze mogą ukończyć kursy dotyczące bezpieczeństwa państwa i Unii Europejskiej, zwalczania przestępczości czy terroryzmu i zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Po podpisaniu przez nas porozumienia z Komendantem Głównym Policji, studenci tego kierunku otrzymują również dodatkowe punkty podczas rekrutacji do policji, a ich podstawowe szkolenie zawodowe trwa o połowę krócej – mówi Juliusz Piwowarski, Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie.

Co wybrać jeśli zainteresowaniom i umiejętnościom kandydata bardziej odpowiada praca w służbach cywilnych?

Jeśli jest on osobą rzetelną, o dobrej organizacji pracy i nie boi się odpowiedzialności, powinien zastanowić się nad studiowaniem administracji o specjalizacji szkolącej służby mundurowe. Na takiej specjalności kandydat zamiast uczyć się przepisów i przygotowywać się do pracy w urzędzie, zdobywa wiedzę dokładnie w tym zakresie, który będzie przydatny w przyszłej pracy.

– Program nauczania na specjalności administracja służbami porządku publicznego obejmuje m.in. organizację i zarządzanie w administracji publicznej, prawo karne, prawo wykroczeń czy techniki negocjacji i mediacji. Absolwenci administracji mogą znaleźć zatrudnienie w administracji rządowej i samorządowej, w policji, straży miejskiej, biurze ochrony rządu, w służbie więziennej, straży pożarnej, straży granicznej czy w komórkach zarządzania kryzysowego – wyjaśnia Juliusz Piwowarski.

W pracy prewencyjnej znajomość prawa i administracji jest konieczna. Policjant spędza czas nie tylko na interwencjach, ale również w biurze. Szeroka wiedza w zakresie administracji i zarządzania może okazać się bardzo pomocna dla osób chcących rozwijać swoją karierę. Specjalistyczne studia stają się normą w szeregach policji, a wyższe kompetencje policjantów na wszystkich szczeblach przekładają się na wzrost poziomu bezpieczeństwa całego kraju.

Sara Marska-Maj


opublikowano: 2012-10-01
Komentarze
Polityka Prywatności