Jak kobiecy uśmiech wpływa na rozmowę o pracę?
Dział: kariera - pracaikariera.pl
Mówi się, że uśmiech jest najkrótszą drogą do drugiego człowieka. Zatem czy warto uśmiechać się w trakcie rozmowy o pracę, a może jednak lepiej zachować powagę?
Dwójka badaczy Woodzicka, J.A. i LaFrance, M przeprowadziła badania dotyczące wpływu uśmiechu na rozmowę o pracę.
W eksperymencie wzięło udział 50 kobiet. Połowie z nich zadawano standardowe pytania, druga połowa zaś, poza pytaniami rekrutacyjnymi musiała odpowiadać na pytania o podtekście seksualnym (np. czy ma Pani chłopaka).
Kobiety podczas odpowiedzi nagrywano. Okazało się, że podczas odpowiedzi na niekomfortowe pytania z podtekstem, kobiety maskowały zażenowanie sztucznym uśmiechem. Kiedy po wyłączeniu dźwięku, taśmy z nagranymi wywiadami pokazano oceniającym kobiety managerom, te, które uśmiechały się nieszczerze zostały ocenione jako mniej kompetentne.
Dodatkowo, ci mężczyźni, którzy sami mieli większe tendencje by postrzegać kobiety jako kawałek mięsa, widząc sztuczny uśmiech mieli wrażenie, że kobieta jest bardziej flirtujące. Czyli – chcąc ukryć zażenowanie związane z pytaniem z podtekstem seksualnym, kobiety same stawały się bardziej seksualne.
Jaki z tego wniosek?
Sztuczny, nieprawdziwy uśmiech wywołuje wrażenie braku kompetencji i sprawia, że obserwator uważa, że osoba która w ten sposób się uśmiecha nie jest w pełni profesjonalna (odczucie może być na poziomie emocjonalnym, nieświadomym).
Jak zatem zachować się na rozmowie? Zamiast nieszczerze się uśmiechać, lepiej nie uśmiechać się w ogóle (a na pytania z podtekstem, po prostu nie odpowiadać – osoba rekrutująca nie ma prawa takich zadawać).
ostatnia zmiana: 2012-01-16