Pokonaj syndrom wypalenia zawodowego
Dział: kariera - pracaikariera.pl
Po pewnym czasie praca, którą wykonujemy przestaje Nas satysfakcjonować. Wówczas możemy paść ofiarą tzw. syndromu wypalenia zawodowego.
Jak walczyć z pierwszymi oznakami wypalenia zawodowego i osiągnąć sukces?
Przełam rutynę
Zacznij od zmian. Zdążyłeś wypracować sobie stałe schematy pracy, codziennie robisz to samo i w taki sam sposób?
Zdarza się, że zmiany okazują się niewygodne i przynoszą trudności. Znana droga zawsze wydaje się łatwiejsza i krótsza, ale także przez to nudna. Brak kreatywności powoduje, że depczesz w miejscu, nie rozwijasz się.
Zmiany mogą być jednak dobre. Po pierwsze przestaniesz pracować jak automat, zaczniesz myśleć i działać innowacyjnie.
Problem zaczynia się, kiedy ogarnia cię zmęczenie jeszcze przed jej rozpoczęciem lub tuż po nim.
Jeśli tak jest, weź sobie parę dni urlopu.
Nie żyj tylko pracą
Zrób coś dla siebie. Ustaw sobie granice i zadania do wykonania na każdy dzień. Nie traktuj pracy jako ciągłego działania. Wyznacz samemu sobie konkretne zadania i deadline ich realizacji.
Nie zarzucaj się jednak robotą, wypośrodkuj tak, byś miał szansę wszystkie je zrealizować.
Nagradzaj siebie
Jeżeli wyrobiłeś się i masz taką możliwość, idź do domu. Nie zostawaj po godzinach, twój czas wolny jest równie ważny, co praca. Jeżeli dobrze go spożytkujesz, będziesz bardziej z siebie zadowolony i nabierzesz więcej energii do działania w kolejnym dniu pracy. To wszystko zwiększy twoją efektywność.
Niech twoje popołudnia i wieczory będą dla ciebie nagrodą za realizację w pracy. Nie powtarzaj codziennych schematów. Zjedz obiad na mieście, pójdź do kina, wybierz się pograć w piłkę lub pójdź na spacer.
Masz prawo nie widzieć, pytaj
Daj sobie prawo do niewiedzy lub nawet błędów. Nie musisz przecież wszystkiego wiedzieć i nikt nie może od ciebie wymagać rzeczy niemożliwych. Powiedz szefowi, że chętnie nauczysz się nowych rzeczy, ale potrzebujesz na to kilku dni. Staraj się jednak nieustannie pogłębiać swoją wiedzę i nie bój się pytać. Stawiając pytania, szybciej się nauczysz i zwiększysz szansę, że wykonasz zadania zgodnie z oczekiwaniami.
Codziennie przyznawaj sobie punkty np. w skali od 1-10 swojego samopoczucia, poziomu relacji z kolegami w pracy i realizacji wyznaczonych przez siebie zadań. Dzięki temu będziesz miał okazję zaobserwować zmiany w swoim podejściu pracy oraz szybko wychwycisz pierwsze syndromy wypalenia zawodowego i będziesz mógł na nie odpowiednio zareagować.
ostatnia zmiana: 2012-01-05