Polacy w Korporacjach 2011 - Liderzy Korporacji

Dział: kariera - pracaikariera.pl

Polscy menedżerowie zajmują wysokie stanowiska w wielu globalnych przedsiębiorstwach. Cieszą się tam dobrą renomą. Portal Spraw Zagranicznych już po raz czwarty przygotował raport „Polacy w Korporacjach 2011 - Liderzy Korporacji“.

Postępujące procesy globalizacji otwierają nowe możliwości zrobienia kariery w biznesie. Raport Portalu Spraw Zagranicznych przedstawia pięćdziesięciu polskich menedżerów, którzy zajmują ważne stanowiska w największych globalnych koncernach. Raport obejmuje okres od trzeciego kwartału 2010 do drugiego kwartału 2011 roku. Podobnie jak w trzech poprzednich edycjach, ma na celu ukazanie jak Polacy radzą sobie z kierowniczymi stanowiskami w międzynarodowych spółkach.

„Tegoroczne zestawienie jest przełomowe pod wieloma względami. Po raz pierwszy mamy zmianę na pozycji lidera - Lesław Kuzaj z General Electric przesunął na drugie miejsce Ryszarda Malinowskiego z Intela.“ – mówi Filip Topolewski, wydawca Portalu Spraw Zagranicznych. I dodaje: „Pomimo zmian w kolejności, pierwsza piątka od początku tworzenia rankingu utrzymuje ten sam skład. Obrazuje to jak trudna i wyboista jest droga do zarządów globalnych firm. Z drugiej strony widać, że nie przechodzą one gwałtownych przetasowań, nawet w okresie gospodarczych zawirowań.“

Po raz pierwszy w czołowej pięćdziesiątce najwięcej przedstawicieli ma branża dóbr szybko zbywalnych (FMCG). Co czwarta osoba w rankingu pracuje w tym właśnie sektorze. Tylko o jednego przedstawiciela mniej w zestawieniu ma sektor IT, który w poprzednich edycjach zawsze był reprezentowany najliczniej.

„Spowolnienie globalnej gospodarki oraz europejski kryzys zadłużeniowy znalazły swoje odbicie w tegorocznym rankingu.“ – tłumaczy Filip Topolewski. I dodaje – „Nie od dziś wiadomo, że branża FMCG radzi sobie w trudnych czasach zdecydowanie lepiej niż chociażby branża finansowa. Dobre wyniki koncernów produkujących towary szybko zbywalne mocno wpłynęły na ostateczny kształt zestawienia.“

Zdecydowana większość osób w czołowej pięćdziesiątce to mężczyźni. Laureat zazwyczaj ukończył ekonomiczne studia lub kierunek biznesowy. Drugą najliczniejszą grupę stanowią inżynierowie, absolwenci politechnik. W rankingu znajdziemy również menedżerów z wykształceniem prawniczym, dziennikarskim czy politologicznym.

Polacy w międzynarodowych firmach odpowiadają przede wszystkim za Polskę oraz za państwa regionu. Kilku laureatów bierze udział w pracach zarządu na szczeblu globalnym. Kilku zarządza działaniami firmy w regionie Europy, EMEA, Ameryk lub Azji. Swoje reprezentacje mają również poszczególne rynki lokalne.

Ciekawych wniosków dostarcza analiza państw pochodzenia przedsiębiorstw, którymi zarządzają laureaci. Najliczniejszą grupę stanowią firmy amerykańskie, które zatrudniają niemal 60% osób znajdujących się w zestawieniu.  Ponad 30% laureatów zatrudniają firmy z Unii Europejskiej. Na liście znajdują się też osoby pracujące w Szwajcarii, Japonii oraz w Indiach. Szczególną uwagę zwraca całkowity brak największych przedsiębiorstw rosyjskich i chińskich.
Najwięcej pracowników w rankingu umieścił Philip Morris – czworo, w tym dwóch na szczeblu członków zarządów regionalnych. Po dwóch laureatów pracuje w Citigroup, Hewlett-Packard, Intel, Microsoft, Nestle, Procter & Gamble oraz Walt Disney.

Większość wymienionych wyżej firm, w tym Philip Morris, Intel, Citigroup czy HP posiada w Polsce rozbudowane struktury, wykraczające poza sprzedaż i marketing. Odznaczają się one relatywnie dużym zatrudnieniem. Potwierdza to tezę, że firmy z większymi strukturami w naszym kraju dają również większe szanse Polakom na karierę międzynarodową.


ostatnia zmiana: 2011-12-02
Komentarze
Polityka Prywatności