"Rzeczpospolita" opublikowała zestawienie uczelni, których absolwentami są szefowie dużych polskich firm. Pod uwagę wzięto dyplomy 338 prezesów. W pierwszej dziesiątce uczelni kształcącej najwyższe kadry kierownicze znalazły się tylko dwie uczelnie ekonomiczne – Szkoła Główna Handlowa i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.
Utworzony w 1926 roku Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu należy do ścisłej czołówki polskich uczelni ekonomicznych. Jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół wyższych o tym profilu w Polsce. Stanowi ważny, 13-tysięczny ośrodek naukowo-dydaktyczny specjalizujący się w kształceniu liderów biznesu, wysoko wykwalifikowanych kadr menedżerskich, ekspertów gospodarczych oraz pracowników służb administracji rządowej i samorządowej. Swoją renomę zawdzięcza: wysokiej jakości nauczania oraz niekwestionowanej pozycji jednego z liderów badań naukowych w zakresie nauk ekonomicznych. Oferta dydaktyczna szkoły uwzględnia światowe wzorce kształcenia menedżerskiego i najnowsze rozwiązania z zakresu rozwoju myśli ekonomicznej i biznesu. Siłą Uczelni jest potencjał naukowy, kontakty międzynarodowe oraz orientacja na współpracę z biznesem.
Wysoka pozycja rankingowa i akademicka Uczelni jest w znacznej mierze zasługą dobrej kadry dydaktycznej. Uniwersytet zatrudnia ponad 500 nauczycieli akademickich, w tym około 140 profesorów. Są to wysokiej klasy dydaktycy i wybitne postaci nauki oraz praktyki gospodarczej. Kadra naukowa Uniwersytetu zasiada w uznanych gremiach eksperckich, uczestniczy w badaniach i ekspertyzach, doradza podmiotom gospodarki i państwa. Uczelnia przywiązuje najwyższą wagę do jakości przekazywania wiedzy i stawia na nowoczesne metody prowadzenia zajęć.
Bogata oferta studiów to blisko 60 specjalności prowadzonych na Wydziale: Ekonomii, Gospodarki Międzynarodowej, Informatyki i Gospodarki Elektronicznej, Towaroznawstwa i Zarządzania. Kształcenie odbywa się na poziomie studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia, trzeciego stopnia, MBA (we współpracy z Georgia State University w Atlancie - program amerykański, Europejską Wyższą Szkołą Ekonomiczną w Berlinie - program niemiecki, Uniwersytetem w Rennes - program francuski oraz z Nottingham Trent University - program angielski) oraz podyplomowych (ponad 70 programów). Zajęcia prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Uczelnia ma przyznane certyfikaty i akredytacje potwierdzające, iż poziom kształcenia i badań naukowych jest zgodny z najwyższymi wymaganymi. Są to: pozytywne oceny akredytacyjne Państwowej Komisji Akredytacyjnej w zakresie studiów na Wydziale Ekonomii i Zarządzania, certyfikaty Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych EPOQS, unikatowy w skali kraju certyfikat ISO 9001:2000 dla Wydziału Towaroznawstwa nadany przez światowej klasy jednostkę certyfikującą Det Norske Veritas, wysokie kategorie KBN. Tok studiów rozliczany jest w europejs