Więcej ofert dla inżynierów w budownictwie drogowym i kolejowym
Dział: kariera - pracaikariera.pl
Od początku roku pracodawcy opublikowali w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl ponad 400 ofert zatrudnienia dla inżynierów różnych specjalności. Najczęściej krajowi przedsiębiorcy budowlani poszukują specjalistów w dziedzinie infrastruktury drogowej i kolejowej projektantów, kierowników robót inżynieryjnych, konstruktorów, inspektorów nadzoru oraz geodetów. To więcej o 10 proc. niż w grudniu 2009 roku.
Inwestycje infrastrukturalne pozostają wciąż siłą napędową przechodzącej spowolnienie branży budowlanej. Drugie półrocze 2009 roku okazało się wręcz rekordowe pod względem liczby wydawanych pozwoleń na budowę dróg, linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych. Tylko na inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną wydano ponad 42 tys. pozwoleń, wynika z raportu Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.
Emmerson, firma monitorująca rynek budowlany i nieruchomości w Polsce, prognozuje wzrost sektora budownictwa inżynieryjnego i infrastrukturalnego o 10 – 17 proc. w 2010 roku. W najbliższych latach przed firmami z tej branży, rysują się więc dobre perspektywy. Wartość projektów infrastruktury sportowej, hotelowej, drogowej, kolejowej oraz lotniczej, związanych z organizacją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce i na Ukrainie, osiągnie poziom blisko 38 mld euro. Planowane są też inwestycje w branży energetycznej
i ciepłowniczej.
O ile budownictwo drogowe i kolejowe jest w coraz lepszej kondycji, o tyle w budownictwie mieszkaniowym tempo inwestycji maleje. W ubiegłym roku odnotowano spadek o 9 proc. wszystkich wydawanych pozwoleń na budowę, natomiast o 15 proc. zmalała liczba oddanych do użytku obiektów budowlanych. Według danych opublikowanych przez GUS, większość firm sektora budowlanego odnotowuje zmniejszenie liczby zamówień. Również prognozy na najbliższe miesiące są niekorzystne. Według GUS, poprawę koniunktury sygnalizuje 13 proc. firm, a jej pogorszenie 28 proc.; pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że sytuacja nie ulega zmianie.
„Rynek wciąż cierpi na niedobór pracowników z wykształceniem technicznym: inżynierów, projektantów budowlanych, techników, kierowników robót kolejowych i drogowych. Skala inwestycji w infrastrukturze komunikacyjnej, realizowanych w związku z Mistrzostwami Europy 2012, zachęca inżynierów do poszukiwania pracy kraju. Wyraźnie zmalała liczba ofert pracy pochodzących z zagranicy. Stanowią obecnie 4 proc. ofert opublikowanych w dziale 'Inżynieria' – wyjaśnia Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl. Najwięcej jest ofert dla specjalistów w dziedzinie energetyki, kontrolerów jakości oraz techników maszynowych z Niemiec, Austrii oraz Holandii.
Znalazło to także swoje odbicie na rynku pracy. Jak wynika z analizy ofert w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl, w lutym w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym opublikowano ponad 820 ofert, o 6 proc. mniej niż grudniu. 30 proc. z nich to oferty pracy dla kadry kierowniczej, dyrektorów, managerów, kierowników robót. Z początkiem lutego zaobserwowano także wzrost zapotrzebowania na przedstawicieli handlowych, analityków finansowych, kosztorysantów, asystentów projektantów, dyrektorzy biur sprzedaży oraz negocjatorów. Jedna czwarta ofert skierowana jest do pracowników fizycznych, elektryków, cieśli, glazurników, dekarzy, murarzy, zbrojarzy i hydraulików.
Tradycyjnie ponad połowa ofert to praca na Mazowszu, Śląsku oraz w Wielkopolsce. Najtrudniej w tej branży jest znaleźć pracę w zachodniopomorskim, lubuskim oraz podlaskim. Polskich pracowników budowlanych w Polsce poszukują też pracodawcy z Francji, Norwegii i Szwecji oraz z Belgii.
ostatnia zmiana: 2016-09-02