Poradnik - praca i kariera

znalezionych: 23
Wiele osób korzysta z usług agencji zatrudnienia. Ważna jest dla nich możliwość poprawy swojej sytuacji materialnej i poziomu życia. Niestety, wciąż pojawiają się informacje o działalności nielegalnych pośredników proponujących pracę, zwłaszcza za granicą, którzy często, chcąc uwiarygodnić swoją ofertę, angażują w proces rekrutacji publiczne służby zatrudnienia.
Curriculum Vitae jest wizytówką każdego poszukującego pracy. Na podstawie lektury tego dokumentu potencjalny pracodawca tworzy sobie wyobrażenie Twojej osoby, dokonuje oceny Twoich osiągnięć i kwalifikacji...
Pamiętajcie, że tylko od was zależy, jak będzie wyglądać CV, które wyślecie potencjalnym pracodawcom. Tu znajdziecie jedynie przykład...
C.V. i list motywacyjny to podstawowe narzędzia, z którymi pokonujemy poszczególne etapy rekrutacji, jednak coraz częściej spotkać się można z formularzem aplikacyjnym...
Jeśli C.V. miało dowieść Twoich kwalifikacji i umiejętności, to List Motywacyjny może być wyrazem Twojej osobowości i siły przekonywania. Nigdy więc nie traktuj pisania go jako niepotrzebnego wymogu...
Literówki, błędne przeniesienia wyrazów czy brak dopracowania CV od strony wizualnej – to najczęstsze problemy w pierwszym CV studentów. Dla potencjalnego pracodawcy taki życiorys może być oznaką niedokładności kandydata, a skoro widać to już na poziomie projektowania reklamy samego siebie, to dlaczego miałoby być inaczej w pracy? Jak napisać dobre CV – wskazówek studentom udziela Mariusz Wszołek, wykładowca w Instytucie Grafiki wrocławskiego wydziału SWPS.
Europass CV, używany w podobnej formie we wszystkich krajach Unii Europejskiej, jest przydatny każdemu, kto chce w ujednolicony sposób zaprezentować pracodawcy w kraju i za granicą posiadane kompetencje i kwalifikacje zawodowe. Dzięki przejrzystej strukturze jest łatwy do wypełnienia oraz wygodny dla pracodawcy. Pracodawca może - dzięki ujednoliconej strukturze dokumentu - w prosty sposób porównać przydatność kandydatów na dane stanowisko.
Korzystaj z wszelkich dostępnych możliwości szukania pracy. Nawet jeśli przez jakiś czas niczego nie wskórasz, nie załamuj się. Zdobywasz przecież cenną wiedzę o wymaganiach pracodawców, o przebiegu procesu rekrutacji, a także zgłębiasz tajniki skutecznej autoprezentacji. W końcu na pewno się uda.
Pracodawcy szukają pracy najczęściej z przekazów ustnych i z referencji innych pracowników. Natomiast osoby, które poszukują pracy, robią to, przeglądając drobne ogłoszenia w Internecie i prasie.
Networking to nowa metoda rekrutacji, polegająca na systemowym budowaniu kontaktów biznesowych oraz nawiązywaniu relacji partnerskich. W ramach networkingu następuje wymiana wiedzy i informacji, a wzajemne relacje uczestników opierają się na budowaniu zaufania.
Dla pracodawców ważne jest nie tylko to, jakiego rodzaju doświadczeniem zawodowym możemy się poszczycić, jak gruntowne odebraliśmy wykształcenie i jak bardzo chcemy pracować w danej firmie, ale przede wszystkim - jaką osobowością możemy się pochwalić.
Studenci mogą jednocześnie uczyć się i pracować. Ci, którzy nie są w stanie pogodzić jednego z drugim, starają się znaleźć zajęcie przynajmniej na wakacje. Nie chodzi tylko o podreperowanie budżetu. Studenci w zasadzie nie mogą pozwolić sobie na wakacyjne nicnierobienie, jeśli chcą po studiach znaleźć ciekawą pracę.
Skoro tylko między dwojgiem ludzi dojdzie do porozumienia nie­werbalnego, znaczy to, że można, a nawet trzeba podjąć rozmo­wę. Wstępem do niej jest wypowiedź własna lub pytanie.
Rozmowa kwalifikacyjna dotyczy najczęściej siedmiu zagadnień: cech fizycznych, kwalifikacji, inteligencji, szczególnych zdolności, zainteresowań, cech charakteru oraz wymogów dodatkowych.
Jeśli zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną to znalazłeś się w połowie drogi do zdobycia upragnionej pracy. Druga połowę możesz przebyć trzymając się podstawowych zasad.
Oglądając kręcone z dużym rozmachem filmy kostiumowe, zauważyłeś na pewno, że panowie, którzy często występują w mundurze, przy pierwszym przypadkowym spotkaniu składają lekki ukłon, przypuszczalnie stukając też obcasami. Potem głośno i wyraźnie wymieniają swoje nazwisko oraz wszystkie możliwe stopnie bądź tytuły.
Gdy zostajesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętaj, by listownie lub telefonicznie skontaktować się z firmą i potwierdzić dzień, godzinę i miejsce spotkania. Następnie przygotuj się do rozmowy, powtarzając jeszcze raz ważne informacje dotyczące swojego życia zawodowego.
Najprościej pytania, z którymi możesz się spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej, możemy podzielić na pytania standardowe, pytania badające cechy osobowe oraz pytania trudne i niestosowne. Przedstawiamy najczęstsze w każdej z grup.
Rozmowa kwalifikacyjna przebiega na ogół według określonego scenariusza, w którym można przewidzieć rodzaj i kolejność pytań zadawanych przez pracodawcę i dlatego można się do niej dobrze przygotować.
Następne
Polityka Prywatności