O CO CHODZI W TYM COACHINGU? WYWIAD Z DR GRAŻYNĄ URBANIK – PAPP

Coaching jest coraz bardziej popularny, coraz więcej się o nim mówi, pisze. O powodach zainteresowania tą tematyką i certyfikatach coachingowych opowiada dr Grażyna Urbanik-Papp - coach ACC ICF, opiekun merytoryczny studiów podyplomowych „Coach i trener – partner w rozwoju” w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Z czego wynika moda na coaching?

dr Grażyna Urbanik - Papp: Dla moich Klientów coachingu bardzo inspirujące jest odkrywanie, w jaki sposób mogą kształtować życie zgodnie z własnymi wartościami. Z zaciekawieniem docierają do tego co jest im potrzebne, aby realizować się w różnych obszarach życia. Stawiając sobie inspirujące cele i podążając za nimi odkrywają nowe perspektywy. Moim zdaniem wpisuje się to w ogólny trend rozwoju społeczeństwa, które otoczone dobrami oferowanymi przez nastawiony konsumpcjonistycznie świat, zaczyna zadawać sobie pytanie o sens, o osobiste spełnienie. Wielu ludzi to odczuwa, widać to także w biznesie. Być może to nie jest chwilowa moda, a informacja, że inne potrzeby dochodzą do głosu, na które być może w mniejszym stopniu było miejsce kiedy ludzkość zachłystywała się wynalazkiem maszyny parowej i osiągnięciami ery industrializacji.

Czy w takim razie coaching jest dobry dla każdego?

dr Grażyna Urbanik - Papp: Zdecydowanie nie. Wprowadzanie zmian to spore wyzwanie. Konieczna jest do tego potrzeba i gotowość pójścia za nią. Coaching stanowi bardzo dobre rozwiązanie tylko dla tych osób, które mają potrzebę realizowania siebie i są gotowe zawalczyć o to, aby kształtować swoje życie w większym stopniu niż dotychczas i czerpać z tego satysfakcję. Dla tych osób, które zdają sobie sprawę z tego, że jeżeli oni nie wprowadzą zmian, to nic się nie zmieni.

Ze względu na brak uregulowań w zasadzie każda osoba może podawać się za coacha. Jak odróżnić osoby, które rzeczywiście zajmują coachingiem od tych, które tylko tak nazywają to co robią?

dr Grażyna Urbanik - Papp: Jest to problem, ponieważ rynek coachingu dopiero się rozwija, Klienci, nie wiedzą do końca czego oczekiwać po sesji coachingowej, jakie są standardy, co jest etycznym, a co nieetycznym zachowaniem. Coachowie to ludzie proaktywni, którzy nie tylko wspierają innych w realizowaniu ich marzeń, ale dbają również o własne "podwórko". Z tego powodu powstały stowarzyszenia Coachów, które dbają o to, aby zdefiniować czym jest coaching, a czym nie jest, jakie są standardy tej profesji. Ponadto stowarzyszenia te oferują systemy akredytacji dla programów coachingowych i indywidualnych Coachów. Dzięki temu, klienci mogą łatwo rozpoznać coachów, którzy spełniają kryteria i programy coachingowe od tych osób, które proponują mieszankę doradztwa z mentoringiem i elementami psychoterapii.

A co oznacza dla Klienta, że coach ma certyfikat coachingowy?

dr Grażyna Urbanik - Papp: Odpowiem na przykładzie certyfikatów ICFu, ponieważ sama go posiadam. Jeżeli pracujemy z coachem, który ma taki certyfikat oznacza to, że coach ten posiada udokumentowane sesje pracy z klientami (w liczbie od co najmniej 100 do co najmniej 800 w zależności od poziomu certyfikatu) oraz ukończył szkolenie, które dotyczyło coachingu i obejmowało co najmniej 60 godzin, z czego większość poświęcona była na praktykowanie sesji.
Ciekawy jest też sposób, w jaki ICF utrzymuje jakość sesji. Jeżeli pracujemy z coachem certyfikowanym, to znaczy, że jego sesje były nagrywane (oczywiście za zgodą Klienta) i analizowane wraz z certyfikowanym coachem pełniącym funkcję mentora. Co więcej, certyfikat wymusza nieustanny rozwój zawodowy, ponieważ przyznawany jest na 3 lata, a odnowienie wymaga nieustannego rozwoju kompetencji coachingowych.

Czy w ten sposób działają wszystkie certyfikaty coachingowe?

dr Grażyna Urbanik - Papp: International Coach Federation zrzesza ponad 20 000 członków z całego świata, jest więc największą organizacją. Jestem pod wrażeniem tego jak międzynarodowe środowisko coachingowe jest zorganizowane i dzięki temu zapewnia wysoką jakość usług coachów na całym świecie. Stanowi to inspirujący przykład dla naszego polskiego środowiska psychoterapeutycznego pogrążonego w dyskusjach na temat tego, co jest potrzebne, aby dbać o standardy pracy psychoterapeutów w Polsce. W 2012 roku zawarty został alians pomiędzy trzema organizacjami coachingowymi, obejmującymi oprócz ICFu widoczny również w Polsce European Mentoring & Coaching Association. Natomiast jest wiele szkół i organizacji coachingowych kierujących się swoimi własnymi kryteriami wydawania certyfikatów. Jednym z przykładów jest Polska Izba Coachingu, która wypracowała własne standardy i wymogi w tym zakresie.

Czy to oznacza, że należy korzystać z usług tylko certyfikowanych coachów?

dr Grażyna Urbanik - Papp: Niekoniecznie, równie dobrze może pracować się z osobą, która takiego certyfikatu nie posiada i nawet nie planuje go uzyskać. Natomiast wtedy weryfikacja pracy tej osoby spoczywa na nas. Kluczowe jest to jakie coach ma podejście i co zmienia się w wyniku sesji.

dr Grażyna Urbanik-Papp, coach ACC ICF, opiekun merytoryczny studiów podyplomowych "Coach i trener - partner w rozwoju", których program coachingowy jest zatwierdzony przez International Coach Federation jako zgodny ze standardami ICF (ACSTH Approved Coaching Specific Training Hours).

O WSE

Co o kierunku Coach i trener w WSE mówi serwis StudiaPodyplomowe.info



data ostatniej modyfikacji: 2016-09-21 11:01:12
Komentarze
Polityka Prywatności