Rusza projekt „Gra o przyszłość”

Dział: kariera - pracaikariera.pl

W Salezjańskim Domu Młodzieży w Poznaniu właśnie rozpoczął się projekt „Gra o przyszłość”. Jego głównym celem jest budowanie relacji pomiędzy wychowankami placówki, wzmacnianie poczucia ich wartości oraz wiary we własne możliwości. Pomysłodawcą i organizatorem inicjatywy jest poznańska Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej.

Założeniem przedsięwzięcia jest praca z dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych problemem przemocy, alkoholizmu czy też braku dostatecznych warunków bytowych. Pierwsza część działań dla Salezjańskiego Domu Młodzieży prowadzona jest w pierwszym tygodniu wakacji letnich, kolejna natomiast - w tygodniu ostatnim.

- W placówce przebywają dzieci i młodzież, które mają od 9 do 18 lat - rozpiętość wieku jest dość duża. Dlatego też szczególnie zależy nam na tym, żeby wzmocnić dobre relacje pomiędzy wychowankami. Chcemy rozwijać ich umiejętność współdziałania w zespole, budować zaufanie do samych siebie i innych osób, uczyć wytrwałego dążenia do celu, a także poczucia odpowiedzialności za podejmowane działania - mówi Piotr Leśniewski koordynator projektu z ramienia Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej.

Organizatorzy projektu proponują uczestnikom różne formy działań aktywizujących. Wśród nich znajdą się m.in. gry terenowe prowadzone według zróżnicowanych scenariuszy. - Istotne jest to, że zadania, z których składają się gry, są tak skonstruowane, by każdy z graczy wykorzystał w zespołowym działaniu własne umiejętności - komentuje Piotr Leśniewski. Integracja grupy będzie rozwijana na każdym etapie projektu.

- Poza grami miejskimi przygotowujemy także warsztaty szermierki, które poprowadzi dr Mateusz Witkowski, UAM, trener KS Warta sekcji szermierczej, a także sesję bębniarską, którą pokieruje Tomasz Goehs - perkusista grający z Kazikiem Staszewskim - mówi Piotr Leśniewski. Ponadto uczestnicy będą mogli wziąć udział w nakręceniu klipu i poznają tajniki pracy operatora kamery, a to wszystko dzięki zajęciom z Jordanem Kurcem, operatorem, reportażystą i producentem filmowym. Jednym z elementów projektu będzie także samodzielne stworzenie i wydrukowanie przez uczestników logo na koszulkach. W ramach inicjatywy przewidziane jest również zwiedzanie na co dzień niedostępnych miejsc, takich jak forty czy podziemia Fary.

Projekt jest inicjatywą powiązaną z europejskim ruchem PILGRIM, którego członkowie zgodnie z hasłem "Świadomie żyjąc, budujesz przyszłość" realizują liczne projekty charytatywno-społeczne w oparciu o uczciwą ekonomię, ekologię i duchowość. Wyższa Szkoła Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej w czerwcu otrzymała certyfikat PILGRIM, jako uznanie dla prowadzonej współpracy w międzynarodowej sieci szkół PILGRIM.

Salezjański Dom Młodzieży jest placówką opiekuńczo-wychowawczą, która zapewnia swoim wychowankom całodobową opiekę, a przy tym łączy zadania ośrodków typu socjalizacyjnego i interwencyjnego. Obecnie w Poznaniu istnieją dwa oddziały placówki - Dom Młodzieży im. św. Dominika Savio oraz Dom Młodzieży im. bł. Laury Vicuni. Organem prowadzącym dom dziecka jest Towarzystwo Salezjańskie, nadzór w zakresie standardu opieki i wychowania sprawuje Wojewoda Wielkopolski, natomiast nadzór nad działalnością sprawuje Prezydent Miasta Poznania wraz z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta oraz Towarzystwem Salezjańskim.


data ostatniej modyfikacji: 2014-07-01 15:49:39
Komentarze
Polityka Prywatności